<< Lycoperdon lividum, pašniška prašnica | Gobe | Lycoperdon marginatum, jajčasta prašnica >>
Lycopérdon mammifórme Pers. (1801)
Rod: Lycoperdon - prašnice
ZNAČILNOST: skoraj kroglasta goba postopoma prehaja v kratek bet in je najprej prekrita oz. zastrta z velikimi belimi zaplatami ovojnice, ki s starostjo odpadejo, ostane pa notranja ovojnica, ki je svetleča in rjava.
KLOBUK: 2-7 cm visok in 1-4 cm širok trosnjak je lahko hruškast ali glavat, kroglast postopno prehaja v kratek bet, na temenu ima pogosto majhno seskasto grbico, zunanja ovojnica (eksoperidij) je dvoplastna, pri čemer se zunanja plast sčasoma raztrga v poligonalne krpice, ki se kmalu oluščijo in jih pri starejših gobah skoraj ne opazimo več, notranja plast pa ostane in je sprva smetanove barve, kasneje okrasta ali rjava, drobno in enakomerno bodičasta in obstojna, notranja ovojnica (endoperidij) je pergamentasta oz. nagubana in svetleča, na temenu ima precej široko odprtino, skozi katero v zrelosti puha trosni prah, sredica (gleba) je sprva bela, nato postopoma olivno rumena, zatem olivno rjava in končno razpade v temno olivno rjavo praškasto maso.
TROSOVNICA: je v notranjosti gobe, kjer z dozorevanjem nastaja trosna oz. praškasta masa, ki pri dokončno zreli gobi izstopa skozi odprtino na vrhu.
BET: je zelo kratek in do 2 cm širok, nahaja se pod glavatim zgornjim delom gobe, meso v betu (subgleba) je sterilno, celičasto, postopno prehaja v plodno sredico, sprva je belo, nato se postopno obarva do sivo rjave barve.
MESO: pri mladi gobi belo in okusno, pozneje se postopoma spremeni v rjavkasto trosno maso, ki ni užitna in je brez značilnega vonja in okusa.
TROSI: 4.3-5 µm, okrogli, grobo bradavičasti, z okroglo vakuolo na sredini, trosni prah je olivno rjav.
RASTIŠČE: raste v listnatih gozdovih, predvsem pod hrasti in bukvami, na apnenčastih tleh, poleti in jeseni.
Čas rasti: -VII-VIII-IX-X-
UPORABNOST: mlada užitna, dokler je sredica bela.
PODOBNE VRSTE: Mlade gobe, ki imajo še dobro ohranjene poligonalne krpice, ne moremo zamenjati z drugimi vrstami prašnic. Kasneje, ko te odpadejo ali jih spere dež, lahko zastrto prašnico zamenjamo z Lycoperdon molle, rjava prašnica, ki raste na podobnih rastiščih, bodice zunanje ovojnice so pri njej redkejše in neenake, površina med njimi pa drobno zrničasta.
Foto: www.inicia.es
SINONIMI: Lycoperdon umbrinum var. velatum (Vittad.) Hollós (1903), Lycoperdon velatum Vittad. (1842), Utraria mammiformis (Pers.) Quél. (1886), Utraria velata (Vittad.) Quél. (1873)
Priprava opisa: Miro Šerod
Lycoperdon mammiforme, zastrta prasnica
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1713